Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset
BIPKO Gdańsk

Pedagog Szkolny

Pedagog Szkolny

Gdy stan izolacji społecznej się  przedłuża...

 

 

Pozostawanie w „czterech ścianach" w samotności lub towarzystwie niewielkiej grupki tych samych osób, ma wpływ na nasz stan emocjonalny. Co robić, by zmniejszyć lęk i stres związany z przedłużającym się stanem ograniczonej mobilności i brakiem bezpośrednich kontaktów z szerszą grupą ludzi

 

 

 

 

 

 

Oto kilka wskazówek

Wstań, ubierz się

Po pierwsze, nie poddawaj się chęci przesiadywania do późna i wstwania przed południem. Ustaw alarm, jak zwykle i trzymaj się porannej rutyny. Zjedz to, co zwykle, pościel łóżko, etc. załóż dzienne ubrania - nie zostawaj w piżamie.

Jeśli pracujesz zdalnie, trzymaj się rutyny

Wykaż się proaktywnością i ustal plan dnia. Jeśli pracujesz zdalnie, trzymaj się dotychczasowych godzin pracy. Jeśli nie możesz pracować, stwórz harmonogram posiłków, czasu na czytanie, na telefonowanie, na ćwiczenia i inne obowiązki. Nawet jeśli jest tego niedużo, pomoże ci to zachować równowagę w wykonywaniu aktywności w określonych godzinach. Najlepiej jest łączyć wiele różnych rzeczy, które trzeba zrobić, z tymi, które lubisz. Tego rodzaju podejście jest faktycznie stosowane w leczeniu depresji - określa się je jako „aktywacja behawioralna" i może też zapobiec osłabieniu nastroju.

Zaplanuj swój tydzień

Przygotuj też harmonogram na cały tydzień. Zorganizuj zajęcia tak, aby weekendy były nieco inne, nawet jeśli oznacza to banalnego, na przykład bardziej wyszukane śniadanie, lub może być to coś angażującego, np. malowanie pokoju. Taka różnorodność pozwala ludziom zachować spokój, ale                               i stymuluje - obydwa te czynniki zaś są ważne dla emocjonalnego dobrostanu.

Wyjdź na zewnątrz, ruszaj się

Jeśli nie ma konieczności pozostawania w mieszkaniu, wyjdź na spacer , najlepiej gdzieś, gdzie jest dużo zieleni. Aktywność fizyczna, światło słoneczne i przebywanie w wśród drzew sprzyja dobremu nastrojowi. Jeśli utkniesz w czterech ścianach, i tak próbuj ćwiczyć - a skoro masz wiecej czasu, najlepiej, jeżeli za cel postawisz zwiększenie wysiłku, np. ilości przysiadów czy pompek.

Działaj celowo

Nie daj się ponieść bezczynności. Wykorzystaj dodatkowy czas. Wybierz jedną lub dwie rzeczy, które chciałeś/aś poznać, nauczyć się, etc. Te nowe umiejętności mogą stać się hobby lub pomóc w czasie, gdy po kwarantannie wrócisz do pracy.

Mądrze korzystaj z mediów społecznościowych

Bez wątpienia media społecznościowe są są przydatne w czasie izolacji, ale nie przewijaj bez końca Facebooka i Instagrama, bo to nie zaspokoi potrzeby kontaktu z innymi, ale - jak zostało wykazane                  w badaniach - wzmaga poczucie izolacji i zwiększa symptomy depresji. Zamiast tego, zaplanuj cotygodniowe czy codzienne czaty grupowe z przyjaciółmi, rodziną, sąsiadami lub współpracownikami. Kontakty z innymi są jednym z najważniejszych czynników wpływających na samopoczucie.

 

Bądź pomocny

Jeżeli masz taką możliwość, pomagaj innym, to jest powszechnie znany, skuteczny sposób na poprawę nastroju.

Niech bliscy się nieco rozproszą

Stłoczenie w niewielkiej przestrzeni prowadzi do konfliktów. Zwykle przebywancies razem przez jakiś czas, a nie nieustannie. Zaplanujcie więc pewne aktywności razem, np. jedzenie p0siłków, a pewne osobno - np. czytanie w swoich pokojach.

 

Kieruj swoim nastawieniem

Stosuj zasady uważności, aby zmienić postawę mentalną z frustracji, w związku z zaistniałą sytuacją ,              w ciekawość. Spróbuj przyjmować nastawienie antropologa czy dziennikarza obserwującego eksperyment społeczny. To da ci nieco dystansu, więc może zmniejszyć uciążliwość położenia, a także sprawi, że będziesz otwarty/a na pozytywne, czy po prostu ciekawe rzeczy, które mogą się mieć miejsce podczas tego niezwykłego doświadczenia.

 

Na podstawie: How to Protect Your Mental Health During a Quarantine

                      Źródło : senior.pl

Data dodania: 2020-05-04 09:47:18
Data edycji: 2020-05-04 09:48:33
Ilość wyświetleń: 494
godło Polski - link do strony głównej
Dane
kontaktowe

44-330 Jastrzębie-Zdrój

ul. 11 Listopada 4

Bądź
z nami
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej