Czcionka:

A+A-

Kontrast:

BIPKO Gdańsk

Biblioteka

Biblioteka

W tym tygodniu chcę zachęcić młodszych czytelników do sięgnięcia po książkę Antoniny Krzysztoń „Przeźroczysty chłopiec”.

Króciutkie, prosto i pięknie napisane, dowcipnie zilustrowane historie pokazują najmłodszym jak radzić sobie z małymi i wielkimi kłopotami, a czasem z lękiem i smutkiem.

Opowieści Franka są równie ważne dla rodziców. Przeglądając się w oczach dziecka uczymy się być…lepsi.

Miłej lektury.

 

Starszym czytelnikom chciałabym polecić (przypomnieć) nieco ostatnio zapomnianą, a tak fantastyczną serię książek Małgorzaty Musierowicz „Jeżycjada”.

Jeżycjada – cykl powieści dla młodzieży autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Jego nazwa pochodzi od poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Wymyślił ją profesor Zbigniew Raszewski, wielbiciel serii i przyjaciel autorki, żartobliwie nawiązując do Iliady.

Akcja niemal wszystkich książek z cyklu odgrywa się w Poznaniu. Musierowicz nawiązuje do rzeczywistych miejsc (np. ul. Roosevelta), a także zdarzeń (robotnicze demonstracje w czerwcu 1956). Trzon Jeżycjady stanowią losy rodziny Borejków, mieszkającej w stuletniej kamienicy przy ulicy Roosevelta. Każdy tom poświęcony jest jednej osobie, choć zwykle jest sporo nawiązań do innych postaci. Akcja książki zazwyczaj rozgrywa się w ciągu kilku dni lub tygodni. Choć poszczególne tomy są niezależne od siebie i można je czytać oddzielnie, to jednak wiele aluzji i odniesień trudno zrozumieć bez uprzedniego zaznajomienia się z poprzednimi częściami.

Książki z cyklu przetłumaczono na kilkanaście języków. Noelka została uznana za książkę roku 1992 przez polską sekcję IBBY. Kwiat kalafiora został wpisany na Międzynarodową Listę Honorową im. H.Ch. Andersena. Na podstawie Idy sierpniowej i Kwiatu kalafiora nakręcono film ESD. Powstała również filmowa adaptacja Kłamczuchy.

1 marca 2019 roku autorka serii ogłosiła zakończenie cyklu Jeżycjady na 22. powieści, Ciotce Zgryzotce – następna w kolejności powieść nosząca tytuł Chucherko po publikacji przewidzianej na 2020 rok ma rozpocząć nową serię zwaną Bukoliadą, pozostającą jednak pełną kontynuacją uniwersum Jeżycjady – historii rodziny Borejków po przeprowadzce z poznańskich Jeżyc pod Kostrzyn

Data dodania: 2020-06-03 18:42:25
Data edycji: 2020-06-03 18:43:21
Ilość wyświetleń: 249
Godło
Dane
kontaktowe

44-330 Jastrzębie-Zdrój

ul. 11 Listopada 4

Bądź
z nami
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook