Nowoczesne technologie komunikacyjne (Internet oraz telefony komórkowe) na zawsze zmieniły obraz współczesnej rzeczywistości. Wielu ludzi, a szczególnie młodych, nie wyobraża sobie życia bez Internetu – facebooka czy twittera. Rzeczywistość online nie tylko w dużej mierze wypełnia ich czas wolny, ale staje się okazją do kreowania nowej rzeczywistości, bez wychodzenia z domu. Młodzi ludzie intensywnie korzystający z nowych mediów są określani mianem cyfrowych tubylców (digital natives). Zdobycze techniki – smartfony, programy komputerowe nie stanowią dla nich żadnych barier w procesie komunikacji wirtualnej.
Wybrani uczniowie technikum wzięli udział w debacie „Cyfrowi tuylcy” , aby przeanalizować warsztat pracy, i codzienne zachowania i przyzwyczajenia w wirtualnej rzeczywistości.
Korzystają oni z wielu urządzeń multimedialnych jednocześnie lub na jednym wielofunkcyjnym urządzeniu np. smartfonie. Potrafią w tym samym czasie, za pomocą jednego urządzenia korzystać z Internetu, słuchać muzyki, wysyłać wiadomości czy oglądać filmy. Jest to tzw. zjawisko konwergencji mediów, które przybliżę w dalszej części artykułu.
Cyfrowi tubylcy obecnie kreują nową specyficzną społeczność ludzi wychowaną w świecie multimediów (komputery, ipody, smartfony itp.). Sam proces ich komunikacji jest uwarunkowany dostępem do nowych mediów, dzięki którym mogą szybko, bez zobowiązań nawiązywać dowolną liczbę kontaktów z drugim człowiekiem. Obraz współczesnej cyfrowej młodzieży niezwykle dobrze obrazują słowa Howarda Rheingolda, który podkreśla, że komunikacja cyfrowych tubylców nastawiona jest na to, aby: „podzielać wspólne emocje, robić plany, upowszechniać plotki, toczyć spory, zakochiwać się, znajdować i tracić przyjaciół, […] flirtować, prowadzić mało istotne rozmowy”4 .
Po drugie, poprzez wychowywanie się i ciągłe uczestnictwo w zdobyczach techniki, młodzi ludzie mają szczególne preferencje naukowe lub style nauki, znacząco różniące się od pokolenia ludzi epoki przedcyfrowej.
Uczniowie mieli możliwość weryfikacji warsztatu swojej pracy, zapoznania się z nowymi narzędziami technologicznymi synchronizowanymi przez obsługę wspólnych systemów operacyjnych urządzeń multimedialnych. A przede wszystkim, jak sprawnie zarządzać własnym warsztatem pracy.
Wybrani uczniowie otrzymali Certyfikaty warsztatowe.
Zapraszamy do odsłuchania e-booka oraz obejrzenia galerii.
Dziękujemy !
Danuta Popek
44-330 Jastrzębie-Zdrój
ul. 11 Listopada 4