Czcionka:

A+A-

Kontrast:

BIPKO Gdańsk

Dzień piąty ERASMUS+

Dzień piąty ERASMUS+

Wyjazd w ramach europejskiego programu Erasmus+, to nie tylko szansa na praktykę zawodową za granicą, ale również niebywała okazja, żeby zobaczyć i doświadczyć kultury, a także historii kraju, miejsca, w którym się przebywa. Dzisiejszy dzień właśnie taki był. Mieliśmy okazję odwiedzić Zeitgeschichtliches Forum (Muzuem historii NRD i pokojowej rewolucji - upadku komunizmu) w Lipsku.

Przed frontem budynku znajduje się alegoryczny pomnik przedstawiający dwa systemy totalitarne hitlerowski i stalinowski. W muzeum znajduje się wystawa stała, która daje wgląd w historię opozycji i obywatelskiego nieposłuszeństwa w represyjnym, komunistycznym państwie.  Koncentruje się na historii życia codziennego w radzieckiej strefie okupacyjnej NRD od końca II wojny światowej w 1945 r. do pokojowej rewolucji z 1989 r., czyli do czasu upadku komunizmu. Dzięki przewodnikowi mogliśmy się dowiedzieć dlaczego powstały Niemcy Wschodnie? Kto sprawował władzę w kraju? Jak ludzie żyli, pracowali, świętowali? Dlaczego i jak doszło do upadku NRD? Jak Niemcy ponownie się zjednoczyły? A także z jakimi problemami muszą sobie radzić we współczesnym świecie? Szczególnie widoczne było to wystawie czasowej "Strach. Niemiecki stan umysłu?" pokazującej problemy współczesnego świata, tj. imigracja, wojna nuklearna, zniszczenie środowiska, ochrona danych. 

Podczas zwiedzania dotarliśmy też do materiałów poświęconych "Solidarności" i obradom okrągłego stołu. 

Śmiało możemy przyznać, że jest to miejsce warte odwiedzenia, miejsce, w którym można łatwiej zrozumieć przeszłość i odnaleźć się w teraźniejszości. 

Dla zainteresowanych zostawiamy link do strony muzeum w wersji angielskiej.

https\://www.hdg.de/en/zeitgeschichtliches-forum-leipzig/exhibitions

Data dodania: 2020-01-31 23:48:25
Data edycji: 2020-02-01 00:08:56
Ilość wyświetleń: 205
Godło
Dane
kontaktowe

44-330 Jastrzębie-Zdrój

ul. 11 Listopada 4

Bądź
z nami
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook