Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Resetowanie ustawień
Reset
BIPKO Gdańsk

„Herbatka u Dulskich” czyli Narodowe Czytanie w naszej szkole

„Herbatka u Dulskich”  czyli Narodowe Czytanie w naszej szkole

Jubileuszowe, X Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej już za nami. W naszej szkole odbyło się ono 10 września br.dla klas branżowych ,  technikum, szkoły przysposabiającej do pracy i klas VI-VIII, w mniejszych grupach. Miało zróżnicowany przebieg dostosowany do możliwości  i umiejętności uczniów.
        Na „Herbatkę u Dulskich”  grupę uczniów klas VI-VIII oraz przysposabiających do pracy zaprosiły Katarzyna Kolorz-Stylok i Anna Kolwicz. Spotkanie rozpoczęto poznaniem rodziny we fr.miniserialu teatralnego „Moralność państwa Dulskich” Chojnickiego Centrum Kultury. Uczniowie rozpoznawali postacie na podstawie podanych informacji na filiżankach i nakrywali dla nich do stołu. Potem przeczytano fragment dramatu. Uczniowie i nauczyciele wcielili się w role Dulskich i służącej odgrywając scenę 15 aktu II.

Zaangażowana gra wywołała wiele emocji wśród oglądających i skłoniła do dyskusji. Omawiano zachowania i postawy bohaterów, podawano propozycje uczciwych rozwiązań trudnego problemu. Młodzież wykazała się dojrzałością i odpowiedzialnością, dokonała moralnych wyborów w swoich pomysłach zakończenia historii.
Potem  uczniowie układali zdanie z rozsypanki wyrazowej  i przyklejali je na plakat.
Jednoznacznie oceniono tytułową moralność pani Dulskiej. Jej zachowanie nie było moralne.

Narodowe Czytanie w grupie klas branżowych prowadziła Ewa Woźniak, a w technikum – Dominika Kalińska. Tam uczniowie poznali krótką  biografię autorki dramatu – Gabrieli Zapolskiej i  obejrzeli prezentację dotyczącą tragifarsy pt. "Moralność pani Dulskiej".
Czytanie fr.lektury było okazją do dyskusji o przejawach „dulszczyzny” kiedyś a dzisiaj, postawach „kołtunizmu”. Prowadzące zastanawiały się z młodzieżą, czy przedstawione zachowania ludzi  odbiegają od współczesnych, czy też pomimo upływu ponad stu lat powielamy reakcje, stykamy się z podobnymi dylematami. Spotkanie zakończono oglądaniem fr.inscenizacji dramatu w reżyserii Marcina Wrony z 2013 roku.

 

Tegoroczne Narodowe Czytanie skłoniło nas do refleksji na temat moralności, pokazało, że człowiek wciąż staje przed trudnymi problemami, a dokonywane wybory definiują nas jako ludzi. Efekty pracy uczniów, zdjęcia i ciekawostki o autorce i jej dziełach są zebrane w postaci wystawy przygotowanej przez Izabelę Hejran w bibliotece szkolnej. Zachęcamy do zapoznania się z ekspozycją.
                                                                                           Katarzyna Kolorz-Stylok

Data dodania: 2021-09-21 19:05:36
Data edycji: 2021-09-21 19:09:23
Ilość wyświetleń: 542
godło Polski - link do strony głównej
Dane
kontaktowe

44-330 Jastrzębie-Zdrój

ul. 11 Listopada 4

Bądź
z nami
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej