Dziewczęta z klasy 1c PP w ramach zajęć przysposabiających do pracy postanowiły odświeżyć kolory na hotelach, które zbudowaliśmy dla pszczół-murarek w naszym ogrodzie.
Murarka ogrodowa to jeden z gatunków pszczół samotnic występujących na terenie całej Polski. Nazwa „murarka” pochodzi od czynności związanych z zakładaniem gniazd, gdyż pszczoła ta do ich budowy używa gliny lub piasku zmieszanego ze śliną.
Samice żyją 7-8 tygodni. Po wyjściu z gniazda kopulują z kilkoma samcami i - unasiennione - przystępują do budowy gniazda, zbioru nektaru, pyłku oraz składania jaj (po zakończonej reprodukcji samice giną). Ze złożonych w gniazdach jaj wylęgają się larwy, które odżywiają się zapasem pokarmu zebranym przez samicę.
Źródłem pokarmu dla murarki jest około 150 gatunków roślin, zarówno dziko rosnących, jak
i uprawnych. Murarka odwiedza między innymi wszystkie gatunki drzew owocowych, porzeczki, maliny, truskawki, jeżyny, rzepak, wykę i mniszka. Loty rozpoczyna już
w pierwszej połowie kwietnia, a kończy w czerwcu. Okres ten pokrywa się z czasem wiosennego kwitnienia większości roślin ogrodniczych.
Trzeba przyznać, że murarkom bardzo spodobało się w naszym ogrodzie, bo większość pni w ulach jest zamurowana.
Co ważne Murarki to pszczoły pozbawione żądła i nie agresywne dlatego nie należy obawiać się ich gniazd w ogrodzie.
Nasza Marcelinka malowała ul, a wokół niej uwijały się murarki. Chociaż widziałam, że patrzy na nie z pewną podejrzliwością J
Informacje o murarkach na stronie:
https://www.modr.mazowsze.pl/doradztwo-pdr/ekologia-i-srodowisko
44-330 Jastrzębie-Zdrój
ul. 11 Listopada 4