Czcionka:

A+A-

Kontrast:

BIPKO Gdańsk

Mistrzowie Pięknego Czytania 2020

Mistrzowie Pięknego Czytania 2020

20 października  br. odbył się X SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA. Tegoroczna edycja, ze względu na pandemię, przebiegała w reżimie sanitarnym. Uczniowie uczestniczyli w konkursie w trzech małych grupach: szkoły podstawowej, przysposabiającej do pracy oraz szkoły branżowej i technikum.
W kategorii szkoły podstawowej wystąpiło 12 przedstawicieli: Wiktoria Kurasiewicz, Zuzia Pająk, Nikodem Jaworski, Milena Krypczyk, Jan Nowicki, Kinga Czajka, Nikola Konieczna, Julia Pankiewicz, Klaudia Kowalczyk, Julia Szczerba, Mariusz Bzdon i Kacper Koczwara. Szkołę przysposabiającą do pracy reprezentowało 8 uczniów: Marcelina Gałuszka, Szymon Żoczek, Natalia Cuber, Karolina Duda, Andrzej Witkowski, Jowita Izdebska, Justyna Pawlak i Lenka Vrabelova. W kategorii szkoły branżowej i technikum udział zadeklarowali: Julia Dubilis, Damian Pankiewicz, Joanna Jakimczuk, Dawid Płaczek, Aleksander Pacura, Krzysztof Muras, Paweł Sikorski i Piotr Czyż. Niestety, uczniowie technikum nie mogli tego dnia wystąpić, dlatego czytali
i zostali ocenieni przez nauczyciela języka polskiego – panią Dominikę Kalińską i nie byli brani pod uwagę w ubieganiu się o tytuł Mistrza Czytania.

            W X Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania pod hasłem "Między nami uczniami" uczestnicy prezentowali teksty literackie opowiadające o ich rówieśnikach i sytuacjach z życia uczniów. Były wiersze: Brzechwy: "Kłamczucha", " Skarżypyta",Ewy Skarżyńskiej : "Koleżanki-dokuczanki","Wszyscy mnie lubią",  Hanny Łochockiej "Ona i ja", Leona Szweda "Pan Tonieja", Wandy Chotomskiej "Najlepiej razem".  Czytane były też opowiadania: Walentyny Osiejewej "Do pierwszego deszczu", Ryszarda Przymusa "Hałasówka" oraz zabawne przygody Mikołajka i jego kolegów z książki Sempe, Goscinny "Pierwsze przygody Mikołajka". Młodzież prezentowała fr.
z książki Elżbiety Jackiewiczowej "Tancerze".

Organizowany przez panią Katarzynę Kolorz-Stylok konkurs ma na celu kształtowanie u uczniów  pięknego czytania oraz  rozwijanie zainteresowań czytelniczych.

  Uczestników oceniało jury w składzie: pani Renata Sołtysik i  pani Anna Kolwicz, które na co dzień ćwiczą z uczniami czytanie na lekcjach języka polskiego. W ocenie brano pod uwagę: płynność czytania, uwzględnianie znaków interpunkcyjnych, wyraźne i głośne czytanie oraz modulowanie głosu. 

Wyłonienie najlepszych nie było łatwe, ale po naradach jury wyłoniło zwycięzców.

 W tym roku szkolnym  Mistrzami Pięknego Czytania zostali:
-w kategorii szkoły podstawowej klas IV-V- Jan Nowicki
-w kategorii szkoły podstawowej klas VI-VIII- Kinga Czajka

-wśród klas przyspasabiających do pracy – Szymon Żoczek
-z klas szkoły branżowej  i technikumDawid Płaczek  

Wszyscy uczestnicy zostali docenieni,  otrzymali nagrody.

            Nie każdy może być mistrzem czytania, ale każdy może czytać. Sięgajcie po literaturę dziecięcą i młodzieżową, bo - jak powiedziała nasza noblistka Wisława Szymborska - "czytanie jest najwspanialszą zabawą, jaką sobie ludzkość wymyśliła".

 

 

                                                                               Katarzyna Kolorz-Stylok                              

Data dodania: 2020-11-03 11:29:52
Data edycji: 2020-11-03 11:31:04
Ilość wyświetleń: 1327
Godło
Dane
kontaktowe

44-330 Jastrzębie-Zdrój

ul. 11 Listopada 4

Bądź
z nami
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook