Czcionka:

A+A-

Kontrast:

BIPKO Gdańsk

Narodowe Czytanie 2018 za nami!

Narodowe Czytanie 2018 za nami!

Już po raz kolejny – w tym roku 11 września b.r. – uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły włączyli się w finał akcji Narodowe Czytanie, którą 28 lutego 2018 r. zainaugurowała w kraju Para Prezydencka, a także objęła honorowy patronat nad przebiegiem jej całości.

            W 2018 r. jako lekturę Narodowego Czytania wybrano powieść „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. I trzeba przyznać, że wybór nie był przypadkowy, ponieważ tytuł powieści jest bardzo metaforyczny. Tytułowe przedwiośnie symbolizuje bowiem czas odradzania się wolnej Polski. Polski która po okresie długotrwałych zaborów w wyniku zakończenia I wojny światowej ponownie „pojawiła się” na mapie Europy jako samodzielne państwo... Lecz nie była to odrębność idealna... Polska jawiąca się jako państwo w pewnym sensie „niepokoju”, wynikającego z rozbicia politycznego oraz pogarszającej się sytuacji gospodarczej i społecznej wymagała reformy. Lektura stanowi więc nieodłoczny element, podkreślający tegoroczny jubileusz narodowy, związany ze stuleciem odzyskania niepodległości w 1918 roku.

            Klasy branżowe oraz klasy ze szkoły przysposabiającej do pracy miały możliwość uczestnictwa w zajęciach pt. „Przedwiośnie – książka i film”, poświęconych lekturze, a przeprowadzonych przez panie Katarzynę Kolorz-Stylok oraz Ewę Mrowiec. Motywem przewodnim spotkań były młodzieńcze przeżycia głównego bohatera powieści Cezarego Baryki. Ilustrację do poszczególnych życiowych etapów Cezarego stanowiły zarówno obszerne fragmenty powieści, jak i wybrane kadry z serialu  o tym samym tytule z 2001 roku w reżyserii Filipa Bajona.

            Zajęcia realizowane według autorskiego scenariusza pani K. Kolorz-Stylok okazały się dla wielu uczestników naprawdę absorbujące. Młodzież pozwoliła wprowadzić się w codzienność Cezarego Baryki, by skonfrontować ją z tym jak różni się ona od współczesnej oraz by zweryfikować pojmowanie wolności, ideału budzenia państwowości na początku dwudziestego wieku i z dzisiejszej perspektywy.

            Mamy nadzieję, że uczestnictwo w obchodach Narodowego Czytania było nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale również czasem spędzonym w sposób mądry, zapadający w pamięć, realnie uczącym definiowania dobrze pojętego słowa „OJCZYZNA” oraz „PATRIOTYZM”.

Podczas zajęć korzystaliśmy z "Aktywnej tablicy" programu TIC.

 

Data dodania: 2018-09-16 11:54:27
Data edycji: 2018-09-16 12:02:55
Ilość wyświetleń: 7993
Godło
Dane
kontaktowe

44-330 Jastrzębie-Zdrój

ul. 11 Listopada 4

Bądź
z nami
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook