Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset
BIPKO Gdańsk

Narodowe Czytanie 2018 za nami!

Narodowe Czytanie 2018 za nami!

Już po raz kolejny – w tym roku 11 września b.r. – uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły włączyli się w finał akcji Narodowe Czytanie, którą 28 lutego 2018 r. zainaugurowała w kraju Para Prezydencka, a także objęła honorowy patronat nad przebiegiem jej całości.

            W 2018 r. jako lekturę Narodowego Czytania wybrano powieść „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. I trzeba przyznać, że wybór nie był przypadkowy, ponieważ tytuł powieści jest bardzo metaforyczny. Tytułowe przedwiośnie symbolizuje bowiem czas odradzania się wolnej Polski. Polski która po okresie długotrwałych zaborów w wyniku zakończenia I wojny światowej ponownie „pojawiła się” na mapie Europy jako samodzielne państwo... Lecz nie była to odrębność idealna... Polska jawiąca się jako państwo w pewnym sensie „niepokoju”, wynikającego z rozbicia politycznego oraz pogarszającej się sytuacji gospodarczej i społecznej wymagała reformy. Lektura stanowi więc nieodłoczny element, podkreślający tegoroczny jubileusz narodowy, związany ze stuleciem odzyskania niepodległości w 1918 roku.

            Klasy branżowe oraz klasy ze szkoły przysposabiającej do pracy miały możliwość uczestnictwa w zajęciach pt. „Przedwiośnie – książka i film”, poświęconych lekturze, a przeprowadzonych przez panie Katarzynę Kolorz-Stylok oraz Ewę Mrowiec. Motywem przewodnim spotkań były młodzieńcze przeżycia głównego bohatera powieści Cezarego Baryki. Ilustrację do poszczególnych życiowych etapów Cezarego stanowiły zarówno obszerne fragmenty powieści, jak i wybrane kadry z serialu  o tym samym tytule z 2001 roku w reżyserii Filipa Bajona.

            Zajęcia realizowane według autorskiego scenariusza pani K. Kolorz-Stylok okazały się dla wielu uczestników naprawdę absorbujące. Młodzież pozwoliła wprowadzić się w codzienność Cezarego Baryki, by skonfrontować ją z tym jak różni się ona od współczesnej oraz by zweryfikować pojmowanie wolności, ideału budzenia państwowości na początku dwudziestego wieku i z dzisiejszej perspektywy.

            Mamy nadzieję, że uczestnictwo w obchodach Narodowego Czytania było nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale również czasem spędzonym w sposób mądry, zapadający w pamięć, realnie uczącym definiowania dobrze pojętego słowa „OJCZYZNA” oraz „PATRIOTYZM”.

Podczas zajęć korzystaliśmy z "Aktywnej tablicy" programu TIC.

 

Data dodania: 2018-09-16 11:54:27
Data edycji: 2018-09-16 12:02:55
Ilość wyświetleń: 12825
godło Polski - link do strony głównej
Dane
kontaktowe

44-330 Jastrzębie-Zdrój

ul. 11 Listopada 4

Bądź
z nami
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej