Czcionka:

A+A-

Kontrast:

BIPKO Gdańsk

NARODOWE CZYTANIE 2020

NARODOWE CZYTANIE 2020

NARODOWE CZYTANIE 2020

BALLADYNA

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

„Balladyna” Juliusza Słowackiego jest elementem naszej tożsamości, polskiej kultury i polskiej duszy – powiedział w sobotę 5 września, w warszawskim Ogrodzie Saskim prezydent Andrzej Duda. Z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą zainaugurowali 9 edycję Narodowego Czytania.

– Trzeba powiedzieć, że „Balladyna” to także utwór historiozoficzny, opowiadający o regułach rządzących dziejami, o tragedii narodu. Występuje w niej wygnany prawowity władca, a także król uzurpator, który sprawuje krwawe rządy i gnębi swój lub. Występuje w niej także krytyka władzy autorytarnej i tak właśnie „Balladynę” czytała carska cenzura, która wpisała „Balladynę” na listę dzieł zakazanych, ale w „Balladynie” występują również elementy groteski, utwór skrzy się żartem, humorem i ironią – wskazała pierwsza dama .„Balladyna" czytana w sobotę w Ogrodzie Saskim w Warszawie tak licznej obsady nie miała nigdy w historii – w każdym z pięciu aktów dzieła Juliusza Słowackiego zobaczymy inny zestaw aktorów. W IX odsłonie Narodowego Czytania udział bierze ponad 60 aktorów m.in. Ewa Dałkowska, Halina Łabonarska, Teresa Lipowska, Andrzej Mastalerz, Rafał Zawierucha i Krzysztof Kwiatkowski.
Więcej informacji na temat t Narodowego Czytania można odnaleźć na oficjalnej stronie prezydenta RP oraz na stronie www.bn.org.pl

 

Data dodania: 2020-09-07 17:34:56
Data edycji: 2020-09-07 17:35:38
Ilość wyświetleń: 332
Godło
Dane
kontaktowe

44-330 Jastrzębie-Zdrój

ul. 11 Listopada 4

Bądź
z nami
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook