Już po raz dziewiąty Zespół Szkół nr 9 wziął udział w Narodowym Czytaniu objętym honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Ta ogólnopolska akcja zapoczątkowana w 2012r. przybliża i propaguje największe dzieła literatury polskiej. Lekturą tegorocznej edycji była "Balladyna" Juliusza Słowackiego.
Szkolne Narodowe Czytanie obchodziliśmy w drugim tygodniu września i ze względu na pandemię miało zmienioną formę. Odbywało się w salach lekcyjnych dla pojedynczych klas
w ramach lekcji języka polskiego i zajęć rozwijających komunikowanie się . Zajęcia wg scenariusza Katarzyny Kolorz-Stylok pt."Kim była Balladyna?" były przeprowadzone w wybranych klasach szkoły podstawowej ( 8 kl.), szkoły przysposabiającej do pracy, szkoły branżowej i technikum przez nauczycieli języka polskiego: Dominikę Kalińską, Ewę Woźniak, Annę Kolwicz i Katarzynę Kolorz-Stylok. Oglądano i wysłuchano fr.dramatu: sceny w chacie wdowy (akt I, scena 3) oraz sceny w lesie (akt II, scena 1) w wykonaniu znakomitych aktorów, transmitowanego z Ogrodu Saskiego w Warszawie przez portal Onet Kultura.
Historia Balladyny skłoniła nas do wspólnych rozważań, kim była bohaterka oraz do jej oceny. Dopełnieniem analizy postaci była interpretacja wybranych plakatów teatralnych oraz tworzenie własnych projektów plakatu i okładki książki tej lektury.
W dyskusji uczniowie jednogłośnie potępili postawę Balladyny. Tytułowa bohaterka jest przykładem tego, że zazdrość, zawiść, egoizm, żądza władzy, mogą prowadzić do strasznych, nieodwracalnych czynów. Zabójstwo siostry na zawsze odmieniło życie Balladyny i przyczyniło się do kolejnych tragedii. Lektura uczy nas, że nie ma zbrodni bez kary, a wyrządzone zło odwraca się przeciwko człowiekowi.
Katarzyna Kolorz-Stylok
44-330 Jastrzębie-Zdrój
ul. 11 Listopada 4