W „niebieskim” miesiącu kwietniu, w naszej placówce odbyła się seria warsztatów edukacyjnych z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Ich celem było pogłębienie wiedzy uczestników na temat spektrum autyzmu oraz budowanie postawy akceptacji, empatii i zrozumienia wobec osób neuroróżnorodnych
Szkoła Przysposabiająca do Pracy uczciła Dzień Świadomości Autyzmu w wyjątkowy sposób, angażując uczniów w zajęcia rozwijające empatię i zmysłowe postrzeganie świata. Uczniowie mieli okazję słuchać różnego rodzaju dźwięków – zarówno tych przyjemnych, jak i nieprzyjemnych dla ucha. Doświadczali także smaków i faktur z zasłoniętymi oczami, co pozwoliło im lepiej zrozumieć, jak świat może być odbierany przez osoby w spektrum autyzmu. Na zakończenie wszyscy wspólnie wykonali wielki, symboliczny puzzel – złożony z mniejszych części, przedstawiających różnorodne dzieci – podkreślający ideę, że mimo różnic, wszyscy tworzymy jedną wspólną całość.
Uczniowie klas szkoły podstawowej uczestniczyli w warsztatach sensorycznych, podczas których mieli okazję doświadczyć różnorodnych bodźców związanych z działaniem zmysłów. Uczestnicy zajęć poznawali świat poprzez dotyk, zapach, smak, wzrok i słuch, biorąc udział w ciekawych i angażujących aktywnościach.Dzięki specjalnie przygotowanym ćwiczeniom mogli wczuć się w sytuację osób z autyzmem, którzy na co dzień borykają się z różnoraką wrażliwością sensoryczną, co rozwijało ich empatię, zrozumienie i wrażliwość na potrzeby innych. Dodatkowo uczniowie klas ZET SP, w ramach części praktycznej wykonali butelki sensoryczne oraz gniotki z mąki ziemniaczanej, które są świetnym sposobem na wyciszenie emocji, poprawę koncentracji. oraz rozwijanie zmysłów.
Uczniowie klas branżowych oraz technikum wzięli udział w spotkaniach pod hasłem „RÓWNI, RÓŻNI, RAZEM”, które rozpoczęły się krótką prezentacją multimedialną, przybliżającą czym jest autyzm, jakie są jego objawy i jak można wspierać osoby ze spektrum w codziennym życiu. Następnie uczestnicy wzięli udział w interaktywnych ćwiczeniach, symulacjach oraz dyskusjach, które miały na celu uświadomienie, z jakimi wyzwaniami mierzą się osoby z autyzmem. Szczególną uwagę poświęcono tematowi komunikacji, nadwrażliwości sensorycznej oraz potrzebie stworzenia przyjaznego środowiska edukacyjnego.
Wszystkie warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem uczestników. Wydarzenia były ważnym krokiem w kierunku budowania otwartej i świadomej społeczności szkolnej.
Organizatorzy:
Damczyk Magdalena
Dulińska-Gryc Michalina
Gwardyś- Banasik Daria
Huculak Monika
Karwoska Elżbieta
Marcinkowska Adrianna
Rostowska Anna
44-330 Jastrzębie-Zdrój
ul. 11 Listopada 4