Czcionka:

A+A-

Kontrast:

BIPKO Gdańsk

Pedagog Szkolny

Pedagog Szkolny

7 książek i filmów o trudnych emocjach

Co warto czytać i oglądać ? Książki, filmy i seriale, które poruszają tematykę trudnych emocji, polecają Joanna Gutral psycholog Uniwersytetu SWPS, dr Joanna Godlewska oraz Joanna Gruhn-Devantier.

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Film „W głowie się nie mieści”
Animowana historia dla widzów w każdym wieku o tym, jakie role pełnią dane emocje, za co odpowiadają i o czym nas informują. To doskonały film familijny.

 1. Książka Marty Król-Fijewskiej „Stanowczo, łagodnie, bez lęku”
  Krótki i praktyczny przewodnik o tym, jak współpracować ze swoimi emocjami w sytuacjach społecznych. Dowiemy się z niego, o czym może informować złość, jak przełamać lęk w kontakcie z innymi osobami i jak z trudnych emocji uczynić swoich sprzymierzeńców.
 2. Film „7 uczuć”
  Radość, złość, smutek, strach, samotność, wstyd i poczucie winy. Z tymi uczuciami mierzą się bohaterowie filmu Marka Koterskiego. Czy tylko oni? Są to emocje uniwersalne, dotyczące nas wszystkich. Odczuwamy je od wczesnego dzieciństwa i rzutują na całe nasze życie. O pułapkach unikania emocji i konsekwencjach ich nadmiarowego przeżywania oraz o tym, jak znaleźć złoty środek, można się dowiedzieć z historii Adasia Miauczyńskiego.
 3. Książka Agnieszki Jucewicz „Czując”
  Rozmowa wybitnych psychologów i psychoterapeutów z redaktorką Agnieszką Jucewicz, podzielona na rozdziały o danych emocjach. Forma wywiadu sprawia, że mamy wrażenie aktywnego uczestnictwa w rozmowie na tematy, które trudno niekiedy poukładać w głowie samodzielnie. Ta lektura sprawia, że potrafimy głębiej zajrzeć w siebie.
 4. Książka Roberta L. Leahy’ego „Lekarstwo na zmartwienia”
  Komu nie zdarza się czasem martwić? A co w sytuacji, gdy zmartwień jest tak wiele i są one tak duże, że poziom lęku, jaki w związku z nimi odczuwamy, staje się trudny do zniesienia? Wybitny psycholog i psychoterapeuta w siedmiu krokach pokazuje, w jaki sposób radzić sobie ze zamartwianiem się i lękiem.
 5. Książka Hayesa Louise „W pułapce myśli – dla nastolatków. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem”
  Poradnik zawiera konkretne wskazówki, zadania oraz ćwiczenia pomagające radzić sobie z trudnymi emocjami.
 6. Serial Robii Rashid „Atypowy”
  Obraz porusza bardzo wiele wątków związanych z okresem dorastania, widzianych oczami chłopaka z zespołem Aspergera, ale dotyczących każdego nastolatka i każdej nastolatki.

                                                                              Źródło: https://www.swps.pl/strefa-psyche

Data dodania: 2020-04-30 10:55:48
Data edycji: 2020-04-30 11:00:03
Ilość wyświetleń: 268
Godło
Dane
kontaktowe

44-330 Jastrzębie-Zdrój

ul. 11 Listopada 4

Bądź
z nami
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook