ENERGY DRINKI, DOPALACZE , CHALLENGE ( WYZWANIA) – ZAGROŻENIA DLA TWOJEGO DZIECKA
ENERGY DRINKI
Napoje energetyczne znane są również pod nazwami: napoje energetyzujące, energy drinki, energetyki. Ich zadaniem jest dostarczenie organizmowi szybko przyswajalnej energii niezbędnej do kontynuowania pracy umysłowej bądź wysiłku fizycznego, zwłaszcza w sytuacjach odczuwania zmęczenia i znużenia. Po energy drinki najczęściej sięgają osoby podejmujące się intensywnych treningów, a także uczniowie i studenci w okresach natłoku nauki. Energetyki są również powszechnie wykorzystywane przez zawodowych kierowców . Napoje energetyczne w swoim składzie zawierają głównie cukier i substancje pobudzające, takie jak kofeina.
Napoje energetyczne – jakie są skutki uboczne dla zdrowia?
Napoje energetyczne, choć dla niektórych posiadają nieocenioną wartość pobudzającą, nie są zalecane przez specjalistów żywieniowych, dietetyków i lekarzy. Stanowią one zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Energetyki zwiększają ryzyko zawału serca zarówno u osób w starszym wieku, jak też u ludzi młodszych. Stwierdzono, że po wypiciu napoju energetyzującego u młodzieży często występują objawy towarzyszące zawałowi, takie jak: kołatanie serca oraz nudności. Nadużywanie energetyków przyczynia się również do wzrostu poziomu agresji wśród młodzieży. Odpowiada za to kofeina, której zawartość w energy drinkach jest bardzo wysoka, często przewyższająca zdolności organizmu do poradzenia sobie z taką dawką. Energetyki prowadzą również do nadpobudliwości psychoruchowej, która zaburza koncentrację i uwagę. Skutkami częstego sięgania po napoje energetyzujące są problemy z zaśnięciem mimo odczuwanego zmęczenia. Energetyki zawierają dużą ilość cukru, dlatego połączone z niezdrową, źle zbilansowaną dietą mogą przyczyniać się do rozwoju próchnicy zębów, nadwagi oraz otyłości.
Uzależnienie od energetyków – czy jest możliwe?
Niebezpieczeństwem związanym z nadużywaniem napojów energetyzujących jest powstanie uzależnienia od energetyków. Jest ono wynikiem przyzwyczajania się organizmu do działania kofeiny. Z czasem organizm uodparnia się na dotychczas dostarczane mu dawki tej pobudzającej substancji i domaga się ich zwiększenia. Skutkiem tego jest wypijanie coraz większych ilości napojów energetycznych. Objawami towarzyszącymi nagłemu odstawieniu energetyków są: ogólne złe samopoczucie, bóle i zawroty głowy, wzmożona senność, rozdrażnienie. Wypijanie dużych ilości energy drinków może doprowadzić do przedawkowania kofeiny, którego symptomami są: nadmierne pobudzenie, zaburzenia koncentracji i pamięci, bezsenność, uczucie niepokoju. Stan ten jest poważnym zagrożeniem dla życia mogące zakończyć się śmiercią. Energy drinki są całkowicie przeciwwskazane: dzieciom, kobietom ciężarnym oraz karmiącym piersią, alergikom, a także osobom z chorobami serca, nadczynnością tarczycy i migrenami.
DOPALACZE
Co to są dopalacze? Dopalacze - ogólna nazwa substancji psychotropowych, oddziałujących na ośrodkowy układ nerwowy. Mogą powodować stany pobudzenia psycho-ruchowego, zaburzenia świadomości, rozległe zatrucie organizmu. Są sprzedawane jako produkty kolekcjonerskie, np. znaczki, saszetki, plastry z zaznaczeniem: "nie do spożycia". Skutki zatrucia dopalaczami są trudne do przewidzenia. Substancje zawarte w dopalaczach mogą uszkadzać wątrobę, nerki, serce i wiele innych organów wewnętrznych. Dopalacze mogą też, podobnie jak marihuana prowadzić do uzależnienia od twardych narkotyków, takich jak kokaina czy heroina.
Objawy zatrucia dopalaczami
Takie objawy utrzymują się około doby
Zachowania dziecka , które powinny zaniepokoić rodzica
Ci przedstawić i opowiadać o nich
CHALLENGE ( WYZWANIA)
Potrzeba akceptacji i przynależności jest jedną z najważniejszych potrzeb okresu dorastania. To również okres, w którym często młodym ludziom towarzyszy lęk przed odrzuceniem i samotnością. Właśnie z tego lęku wynikają czasem zachowania, które niekoniecznie nam służą, jak podejmowanie internetowych wyzwań – Challengy. Wyzwania pojawiają się regularnie. Są bardzo popularne w mediach społecznościowych, co przyciąga młodych ludzi. Chcą oni w ten sposób zyskać "sławę" i aprobatę innych. Niestety, najczęściej kończy się to wizytą u lekarza. Po „hot water”, „blue whale”, czy „deodorant challenge”, w sieci pojawiają się kolejne wyzwanie - jak np.:„pass out challenge”. Ta niebezpieczna zabawa jest szczególnie popularna wśród nastolatków. Polega na odcięciu dopływu tlenu do mózgu. Jej skutki mogą być tragiczne...
Drodzy Rodzice!
Rozmawiajcie ze swoimi dziećmi i zwracajcie uwagę na to, jak spędzają wolny czas. Czasem wielu rzeczy i problemów na pierwszy rzut oka nie widać... . Nie pozwólcie swoim dzieciom czuć się niepotrzebnymi, samotnymi, beznadziejnymi. Róbcie wszystko, aby czuły się ważne, bez brania udziału w wyzwaniach zagrażających ich zdrowiu i życiu.
44-330 Jastrzębie-Zdrój
ul. 11 Listopada 4