Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset
BIPKO Gdańsk

Pedagog Szkolny

Pedagog Szkolny

ENERGY DRINKI, DOPALACZE , CHALLENGE ( WYZWANIA) – ZAGROŻENIA DLA TWOJEGO DZIECKA          

 

 

ENERGY DRINKI 

            Napoje energetyczne znane są również pod nazwami: napoje energetyzujące, energy drinki, energetyki.  Ich zadaniem jest dostarczenie organizmowi szybko przyswajalnej energii niezbędnej do kontynuowania pracy umysłowej bądź wysiłku fizycznego, zwłaszcza w sytuacjach odczuwania zmęczenia i znużenia. Po energy drinki najczęściej sięgają osoby podejmujące się intensywnych treningów, a także uczniowie i studenci w okresach natłoku nauki. Energetyki są również powszechnie wykorzystywane przez zawodowych kierowców .                                                                                            Napoje energetyczne w swoim składzie zawierają głównie cukier i substancje pobudzające, takie jak kofeina.

Napoje energetyczne – jakie są skutki uboczne dla zdrowia?

Napoje energetyczne, choć dla niektórych posiadają nieocenioną wartość pobudzającą, nie są zalecane przez specjalistów żywieniowych, dietetyków i lekarzy. Stanowią one zagrożenie dla zdrowia, a nawet  życia człowieka. Energetyki zwiększają ryzyko zawału serca zarówno u osób w starszym wieku, jak też u ludzi młodszych. Stwierdzono, że po wypiciu napoju energetyzującego u młodzieży często występują objawy towarzyszące zawałowi, takie jak: kołatanie serca oraz nudności. Nadużywanie energetyków przyczynia się również do wzrostu poziomu agresji wśród młodzieży. Odpowiada za to kofeina, której zawartość w energy drinkach jest bardzo wysoka,  często przewyższająca zdolności organizmu do poradzenia sobie z taką dawką. Energetyki prowadzą również do nadpobudliwości psychoruchowej, która zaburza koncentrację  i uwagę. Skutkami częstego sięgania po napoje energetyzujące są problemy z zaśnięciem mimo odczuwanego zmęczenia. Energetyki zawierają dużą ilość cukru, dlatego połączone z niezdrową, źle zbilansowaną dietą mogą przyczyniać się do rozwoju próchnicy zębów, nadwagi oraz otyłości.

 

Uzależnienie od energetyków – czy jest możliwe?

 

Niebezpieczeństwem związanym z nadużywaniem napojów energetyzujących jest powstanie uzależnienia od energetyków. Jest ono wynikiem przyzwyczajania się organizmu do działania kofeiny. Z czasem organizm uodparnia się na dotychczas dostarczane mu dawki tej pobudzającej substancji i domaga się ich zwiększenia. Skutkiem tego jest wypijanie coraz większych ilości napojów energetycznych. Objawami towarzyszącymi nagłemu odstawieniu energetyków są: ogólne złe samopoczucie, bóle i zawroty głowy, wzmożona senność, rozdrażnienie. Wypijanie dużych ilości energy drinków może doprowadzić do przedawkowania kofeiny, którego symptomami są: nadmierne pobudzenie, zaburzenia koncentracji  i pamięci, bezsenność, uczucie niepokoju. Stan ten jest poważnym zagrożeniem dla życia mogące zakończyć się śmiercią. Energy drinki są całkowicie przeciwwskazane: dzieciom, kobietom ciężarnym oraz karmiącym piersią, alergikom, a także osobom z chorobami serca, nadczynnością tarczycy  i migrenami.

 

DOPALACZE

                              

                                                           

            Co to są dopalacze? Dopalacze - ogólna nazwa substancji psychotropowych, oddziałujących na ośrodkowy układ nerwowy. Mogą powodować stany pobudzenia psycho-ruchowego, zaburzenia świadomości, rozległe zatrucie organizmu. Są sprzedawane jako produkty kolekcjonerskie, np. znaczki, saszetki, plastry z zaznaczeniem:  "nie do spożycia".  Skutki zatrucia dopalaczami  są trudne do przewidzenia. Substancje zawarte w dopalaczach mogą uszkadzać wątrobę, nerki, serce i wiele innych organów wewnętrznych. Dopalacze mogą też, podobnie jak marihuana prowadzić do uzależnienia od twardych narkotyków, takich jak kokaina czy heroina.

 

 Objawy zatrucia dopalaczami

 

  • zaburzenia świadomości
  • bóle głowy
  • zaburzenia orientacji
  • bełkotliwa mowa
  • omdlenia
  • kołatanie serca
  • spadki ciśnienia tętniczego krwi
  • wymioty
  • wahania nastroju (na zmianę depresja i euforia)
  • suchość śluzówek
  • powiększone lub zmniejszone źrenice 
  • nadmierna wrażliwość na dźwięki i światło

 Takie objawy utrzymują się około doby

 

Zachowania dziecka ,  które powinny zaniepokoić rodzica

 

  • kłopoty w szkole, gorsze oceny, wagary
  • nowi znajomi, których dziecko nie chce

 Ci przedstawić i opowiadać o nich

  • złe samopoczucie, brak chęci do życia
  • depresja
  • brak apetytu lub znaczne łaknienie
  • stany euforyczne, gadatliwość, następnie otępienie i apatia
  • próby wyłudzania pieniędzy na wydatki, których nie jesteś w stanie skontrolować
  • podbieranie pieniędzy
  • nieuzasadnione ataki złości

 

CHALLENGE ( WYZWANIA)

 

            Potrzeba akceptacji i przynależności jest jedną z najważniejszych potrzeb okresu dorastania. To również okres, w którym często młodym ludziom towarzyszy lęk przed odrzuceniem  i samotnością. Właśnie z tego lęku wynikają czasem zachowania, które niekoniecznie nam służą, jak podejmowanie internetowych wyzwań – Challengy. Wyzwania pojawiają się regularnie. Są bardzo popularne w mediach społecznościowych, co przyciąga młodych ludzi. Chcą  oni w ten sposób zyskać "sławę" i aprobatę innych. Niestety, najczęściej kończy się to  wizytą u lekarza. Po „hot water”, „blue whale”, czy „deodorant challenge”, w sieci pojawiają się kolejne wyzwanie  -  jak np.:„pass out challenge”.   Ta niebezpieczna zabawa jest szczególnie popularna wśród nastolatków. Polega na odcięciu dopływu tlenu do mózgu. Jej skutki mogą być tragiczne...                                                             

             Drodzy Rodzice!

Rozmawiajcie ze swoimi dziećmi  i zwracajcie uwagę na to, jak spędzają  wolny czas. Czasem wielu rzeczy  i problemów na pierwszy rzut oka nie widać... .                                                                                                                                                                    Nie pozwólcie swoim dzieciom czuć się niepotrzebnymi, samotnymi, beznadziejnymi. Róbcie wszystko, aby czuły się  ważne,  bez brania  udziału  w  wyzwaniach zagrażających ich zdrowiu i życiu.                                                                                    

 

Data dodania: 2020-05-15 13:29:59
Data edycji: 2020-05-15 13:30:21
Ilość wyświetleń: 700
godło Polski - link do strony głównej
Dane
kontaktowe

44-330 Jastrzębie-Zdrój

ul. 11 Listopada 4

Bądź
z nami
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej