Czcionka:

A+A-

Kontrast:

BIPKO Gdańsk

Śladami przeszłości - Muzeum Auschwitz-Birkenau

Śladami przeszłości - Muzeum Auschwitz-Birkenau

26.03. uczniowie klasy I branżowej i III b zawodowej uczestniczyli
w wycieczce do Oświęcimia. Dawne niemieckie obozy koncentracyjne
w Oświęcimiu i niedaleko usytuowanej Brzezince, znane dotąd z lekcji historii
i języka polskiego, uczniowie mogli teraz zobaczyć.

         Pani przewodnik śladami więźniów oprowadziła nas po terenach obozów Auschwitz I, Auschwitz II i przybliżyła nam życie ludzi tam przebywających.

Nad bramą wejściową obozu odczytaliśmy napis "Arbait macht frai"(praca czyni wolnym). Słowa te nie miały pokrycia z rzeczywistością. Zobaczyliśmy miejsce, gdzie grała obozowa orkiestra, plac codziennych apeli, miejsce egzekucji i ścianę śmierci. Byliśmy oprowadzani również po wybranych blokach obozu. W czasie
II wojny światowej budynki obozowe pełniły specjalne funkcje, obecnie znajdowały się tam ekspozycje: fotografie dokumentujące obozowe życie, zdjęcia więźniów, przedmioty codziennego użytku. Za ogromnymi szybami widzieliśmy sterty butów, szczotki, torby i walizki podróżne, okulary oraz naczynia. Były to przedmioty pozostałe po tych, którzy w okrutny sposób zostali tam zamordowani lub po nielicznych, którym udało się przetrwać obóz. Wśród przedmiotów był też strój obozowy- płócienne pasiaki oraz drewniane chodaki, w którym więźniowie chodzili niezależnie od pory roku i pogody.

Zatrzymaliśmy się przed ścianą śmierci, by zapalić znicz i pochylić się w cichej modlitwie nad tymi, którzy tam zginęli.

         Druga część obozu zagłady Auschwitz II znajduje się w Brzezince, wówczas Birkenau.  Jest to ogromna przestrzeń z pozostałościami drewnianych baraków, które Niemcy po wojnie próbowali zniszczyć. Widzieliśmy bydlęce wagony -środek transportu więźniów, rampę- miejsce, gdzie hitlerowcy dzielili ludzi na tych, których kierowano od razu na śmierć i tych, których prowadzono do obozu.

Widok  baraków z pryczami, latryn dopełnił grozy nad okrucieństwem i zbrodniami tam popełnionymi

         Wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau wywarła na nas niezatarte wrażenie, była żywą lekcją historii, o której musimy pamiętać. Nigdy więcej wojny!

Wycieczkę zorganizowała Katarzyna Kolorz-Stylok, a opiekę nad grupą pełniły wychowawcy klas: Ewa Szendzielorz i Anna Kolwicz.

 

 

 

 

Tekst: Katarzyna Kolorz-Stylok

Data dodania: 2019-03-31 17:49:46
Data edycji: 2019-03-31 17:50:43
Ilość wyświetleń: 516
Godło
Dane
kontaktowe

44-330 Jastrzębie-Zdrój

ul. 11 Listopada 4

Bądź
z nami
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook