Czcionka:

A+A-

Kontrast:

BIPKO Gdańsk

Żywa lekcja historii jako jedno z działań w ,,Roku dla Niepodległej

Żywa lekcja historii jako jedno z działań w ,,Roku dla Niepodległej

           Jak mówi stare przysłowie: „Jeśli Ci powiem – zapomnisz, jeśli pokażę – zapamiętasz, jeśli wytłumaczę – zrozumiesz”. Dlatego też, aby lekcja historii nie zamykała się w szkolnych murach i nie zabijała nudą, a także dla przypomnienia uczniom wydarzeń poprzedzających odzyskanie przez Polskę niepodległości, zaprosiliśmy dnia 8 czerwca 2018 r. pana rotmistrza Krzysztofa Wincentego Banasia             z Jasnogórskiego Korpusu Oficerskiego, który poprowadził dla uczniów naszej szkoły „Żywą lekcję historii”. Tematyka lekcji obejmowała okres historyczny od powstania styczniowego do zakończenia pierwszej wojny światowej.  Do każdej z  ciekawych historii opowiadanych przez prowadzącego pana rotmistrza przygotowane były ciekawe , unikatowe eksponaty takie jak np.szable z powstania styczniowego, z okresu I wojny światowej mały pistolet kieszonkowy,  sam mundur wojskowy z okresu   I wojny światowej z amarantami pod szyją, czy też czaka, które każdy z uczniów chciał przymierzyć. Dodatkowym elementem prezentowanym przy każdej opowieści były wizualizacje wyświetlane na tablicy multimedialnej z tłem muzyki rap i słowami  piosenek niosących treści patriotyczne. Młodzieży bardzo się ta forma przekazu spodobała, była dla nich interesująca w odbiorze, a  treści lepiej zapamiętane.

Treści z zakresu wychowania patriotycznego są realizowane w ramach różnych zajęć lekcyjnych i przy wykorzystaniu zróżnicowanych metod. Ważna rzecz to  wzmacniać u młodzieży poczucie tożsamości narodowej, przywiązanie do historii i tradycji narodowych, szacunek wobec języka ojczystego, polskiej kultury i historii.

Na prośbę uczniów następna żywa lekcja historii w 100 rocznicę odzyskania prez Polskę niepodległości będzie w następnym roku szkolnym we wrześniu.

Podczas zajęć korzystaliśmy z "Aktywnej tablicy" programu TIC.

 

Data dodania: 2018-06-19 08:13:59
Data edycji: 2018-08-27 10:51:47
Ilość wyświetleń: 9100
Godło
Dane
kontaktowe

44-330 Jastrzębie-Zdrój

ul. 11 Listopada 4

Bądź
z nami
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook